Katedrála Nidaros Trondheim | CK ViaMarpi
CZ SK
Nabídka zájezdů na rok 2018
letecky, malé skupiny cestovatelů, pohodlné ubytování

Katedrála Nidaros

Katedrála Nidaros

Katedrála Nidaros

11. 2. 2016 18:37

Historie největší gotické stavby ve Skandinávii a nejseverněji položené katedrály v Evropě začíná u prvního norského krále Svatého Olafa Haraldssona. Tento původně bojovný vikingský náčelník žijící na přelomu 10. století přijal křesťanství a na stejnou víru se snažil obrátit ne vždy mírumilovnou cestou i všechny své nepřátele. Když byl v bitvě u Stiklesandu zabit, církev se mu chtěla za šíření křesťanství náležitě odměnit. Jeho tělo pohřbila na břehu řeky Nid na území dnešního Trondheimu. Norští králové – následníci Olafa – vystavěli v místě hrobu svatostánek, který byl v roce 1152 prohlášen za katedrálu ve chvíli, kdy se Trondheim stal arcibiskupstvím. Autorita zdejšího arcibiskupa sahala až na Orkneje a na ostrov Man.

Katedrála Nidaros byla v minulosti nejen významným poutním místem celého Norska, ale především místem, kde probíhaly korunovace norských králů. První ucelená stavba byla dokončena kolem roku 1250. Ve 14. století stavbu katedrály Nidaros významně poškodil požár. V průběhu staletí byl svatostánek několikrát opravován a dostavován. Na přelomu 19. a 20. století byl k renovačním pracem přizván také známý norský sochař Gustav Vigeland (autor soch ve světoznámém parku Vigeland v Oslo). Ten však z jeho pohledu o příliš protestantskou stavbu nejevil zájem.

Nejimpozantněji z celé stavby působí západní průčelí bohatě zdobené opracovaným kamenem a nádherným rozetovým oknem a množstvím výklenků se sochami biblických, církevních i dalších významných postav norské historie.

Trondheim, kde se katedrála Nidaros nachází, je pro dnešního cestovatele na poznávací zájezd do Norska vítanou zastávkou při putování z Oslo na sever Norska. Toto třetí největší norské město je významným přístavem a kromě katedrály Nidaros vás jistě zaujme i historická část starého města s nábřežím a sochou s názvem „Mlčenlivý Viking“. Dovolená v Norsku zahrnuje návštěvu Trondheimu většinou do itinerářů cest připravovaných individuálních a na míru šitých programů zájezdu do Norska.

Trondheim katedrála

 

Kategorie

vyhledávání