Co se říká o Bergenu?

04.12.2017 ZpětDíky své poloze si zasloužil přídomek města sedmi vrcholů. Jedno z nejdůležitějších norských přístavních měst - Bergen je ve skutečnosti obklopeno hned několika vrcholy. Nejvyšším z nich je Ulriken, pak Fløyen, Løvstakken a Damsgårdsfjellet, další trochu menší kopce se jmenují Lyderhorn, Sandviksfjellet, Blåmanen, Rundemanen a Askøyfjellet.

Ale počítáte-li správně, pak těch vrcholů je víc jak sedm!? Tak jak je to vlastně správně? Město mezi sedmi vrchy se říká jen proto, že sedmička je magické číslo. Dramatik a osvícenský učenec Ludvig Holberg (1684–1754), který se nechal inspirovat sedmi kopci Říma, se rozhodl, že jeho rodiště Bergen musí mít stejný šmrnc. Vložil do svého díla právě tuto geografickou nepřesnost. Významný skandinávský literát je tedy autorem tak trochu marketingového hesla: Bergen – město sedmi hor.

I místní se dohadují o tom, které vrcholy jsou vlastně myšleny, protože mnohé z nich jsou součástí stejného skalního masivu. Každý rok se však běhá „Bergenský běžecký závod po sedmi vrcholech“, jimiž jsou Lyderhorn, Damsgårdsfjellet, Løvstakken, Ulriken, Fløyen, Rundemannen a Sandviksfjellet. A pokud nebudete chtít hned podávat extrémní běžecké výkony, jsou kopce v okolí Bergenu vhodné i pro pěší turistické výšlapy.

A odkud pochází původní název sídla Bergen? Vikingský král Olav Kyrre město při jeho založení v 11. století nazval Bjørgvin, což v překladu znamená – zelená louka mezi horami. Tedy označení opět odkazující na geografické okolí Bergenu.

V Bergenu se také říká, že povedený rok je takový, kdy 60 dní z roku svítilo slunce. Ale když si budete v Bergenu stěžovat na to, že prší a je ošklivo, místní vám pravděpodobně odpoví: „Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær.“ Krásná rýmovačka, která znamená: „Není špatného počasí, jen jste se špatně oblékli.“ Toto rčení vás jistě nepotěší až se v dešti a mlze budete snažíte pořídit snímek známého Bryggenu (nejstarší bergenské čtvrti, která je na seznamu památek UNESCO). Ale až si půjdete sednou na šálek teplé kávy do místních stylových dřevěných kaváren, tak na venkovní nečas už úplně zapomenete a užijete si krásnou atmosféru přístavního dění v Bergenu.

Více než tři století starou dřevěnou čtvrť Bryggen, proslulý turistický magnet - rybí trh Torget, pevnost Bergenhus s rekonstruovaným gotickým sálem krále Håkona Håkossona nebo vyhlídkový vrchol lanovky Fløyen stojí zato navštívit v jakémkoliv počasí a tato lákadla by rozhodně neměla chybět při poznávání Norska na vaši dovolené.

1578487105-bergen20-17

EUROVÍKEND BERGEN - RELAXACE MEZI FJORDY A VODOPÁDY


Tento zájezd do Norska je určen těm, kteří si chtějí dát individuální cestu do Norska jen jako krátkou ochutnávku a inspiraci jedinečnými přírodními lákadly. Svou rozlohou je Norsko 5x větší než Česká republika a tak je jasné, že během prodlouženého víkendu je možné poznat jen střípek z jeho krás. Přesto se nám podařilo skloubit pohodu, relax a atraktivní výběr - vodopády, fjordy, bývalé královské město, unikátní přístavní čtvrť na seznamu UNESCO, pověstný rybí trh, ...

RÁDI VÁM PŘIPRAVÍME INDIVIDUÁLNÍ PROGRAM NA MÍRU PRO VÁMI VYBRANÝ KONKRÉTNÍ TERMÍN.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.