Mýtné na silnicích v Norsku

06.12.2017 ZpětV Norsku je zaveden na některých komunikacích dálničního typu, tunelech, městských okruzích a vjezdech do velkých měst systém výběru mýta AutoPass. Při jízdě se tak na některých silnicích setkáte s automatickou mýtnou bránou. Průjezdem takovou mýtnicí se na kameru zaznamená registrační značka vašeho auta

Jednoduchá registrace = bezproblémové cestování

Při cestování Norskem se tak nevyhnete nutnosti zaregistrovat se v systému AutoPass. Pro správné zřízení služby AutoPASS si musíte nejdříve zaregistrovat registrační značku (dříve SPZ) vašeho vozu, vaší bankovní platební kartu, ze které se pak bude mýtné odečítat a zaplatit dopředu sumu. Minimální částka předplatby je 300 NOK. 
Registraci lze jednoduše provést prostřednictvím internetu. Registrace platební karty a vašeho vozu on-line zde. Registrace je platná maximálně po dobu tří měsíců od vámi zvoleného data, samotná registrace je snadná a nejvhodnější je provést ji pár dní před vaší cestou do Norska.

 

Původní – staré – systémy placení mýtného na vybraných benzínových stanicích nebo placení mýtného zastavením vozidla na mýtnici (který popisují některé české severy) se už nepoužívá. Stejně tak rady neregistrovat se a mýtné nezaplatit jsou trochu z oblasti nabíhání si na problém. Systém AutoPass je propojen na norské správní orgány včetně policie, průjezdy bránami jsou nahrávány a archivovány. Norské firmy, které vybírají mýto, spolupracují s londýnskou firmou Euro Parking Collection plc, zajišťující rozesílání faktur a vymáhání nezaplacených částek. Pokud se neregistrujete, přesto vás faktura k zaplacení může zastihnout po několika měsících po návratu z dovolené. Na českých serverech se objevují již neaktuální články s informací, že faktury lidem do Česka nedorazily. Ale situace s automatickým výběrem mýtného se rychle mění. Navíc se vystavujete riziku, že kdykoli se do Norska vrátíte, záznam o nezaplaceném mýtném bude pořád v evidenci úřadů i po několika letech.

Automatické mýtné brány poznáte snadno – jsou označeny s předstihem cedulí"Bomstasjon Toll plaza", samotná brána s kamerou pak "Ikke stopp, Do not stop". Zároveň je také většinou umístěna cedule s uvedením částky mýtného vybírané za daný úsek. Částky za mýtné nejsou nijak enormní, například vjezd do Bergenu je za 25 NOK. Částku, kterou z vašeho předplaceného účtu nevyčerpáte, vám vrátí do 3 týdnů od vašeho příjezdu domů.

Veškeré informace o systému AutoPass najdete zde,včetně seznamu zpoplatněných úseků.

Automatický systém placení mýta funguje i na vybraných trajektových spojích. 
Flakk-Rørvik (Norsko)
Odden-Ebeltoft, Mols-Linien, Odden-Århus (Dánsko)
Helsingør-Helsingborg (Dánsko-Švédsko)

Prostřednictvím systému AutoPASS lze platit i na vybraných parkovištích v Oslo, například v parkovacích domech označených "P-hus" - Sentrum Parkeringshus a Aker Brygge Parkeringshus.

Pro rychlou představu uvádíme seznam některých vybraných úseků, které jsou zpoplatněny mýtným:
- vjezd do měst Oslo, Bergen, Tønsberg, Kristiansand, Trondheim
- E6/E18 od norských hranic se Švédskem do Oslo
- úsek E6 k letišti Gardermoen
- Svinesundforbindelsen - hraniční most
- E18 v kraji Vestfold
- Rv 23 - Oslofjordtunellen
- Rv 2 Kløfta-Nybakk (kraj Akershus)
- silnice Rv 45 Gjesdal (kraj Rogaland)
- silnice Rv 680 Imarsund (kraj Møre og Romsdal)
- silnice Rv 653 Eiksund (kraj Møre og Romsdal)
- silnice Rv 544 Halsnøy (kraj Hordaland)
- silnice Rv 9 Setesdalen (kraj Vest Agder)

Kromě mýtného vybíraného společností AutoPass se v Norsku také setkáte se zpoplatněním některých privátních cest, především v horských oblastech. Mýtné se platí přímo na cestě u brány. Starší systém placení probíhá tak, že na malý papír s obálkou napíšete registrační značku vašeho vozu, do obálky vložíte požadovaný obnos mýtného a obálku hodíte do schránky. Papír si ponecháte jako doklad o zaplacení. Pokrok však vstupuje i do horských oblastí a mnohé brány se otvírají elektro-mechanicky po vhození mincí do automatu umístěného u brány. 

1578487105-bergen20-17

EUROVÍKEND BERGEN - RELAXACE MEZI FJORDY A VODOPÁDY


Tento zájezd do Norska je určen těm, kteří si chtějí dát individuální cestu do Norska jen jako krátkou ochutnávku a inspiraci jedinečnými přírodními lákadly. Svou rozlohou je Norsko 5x větší než Česká republika a tak je jasné, že během prodlouženého víkendu je možné poznat jen střípek z jeho krás. Přesto se nám podařilo skloubit pohodu, relax a atraktivní výběr - vodopády, fjordy, bývalé královské město, unikátní přístavní čtvrť na seznamu UNESCO, pověstný rybí trh, ...

RÁDI VÁM PŘIPRAVÍME INDIVIDUÁLNÍ PROGRAM NA MÍRU PRO VÁMI VYBRANÝ KONKRÉTNÍ TERMÍN.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.