Do Norska autem - rady na cestu a trajekty

10.09.2018 ZpětZe střední Evropy si pro individuální cestu do Norska autem můžete vybrat z řady možností. Pro všechny bude platit, že je to cesta poměrně zdlouhavá a víceméně nudná. Německé, ani švédské nebo dánské dálnice nenabízí nic zajímavého. Výjimkou může být snad jen zastávka v Kodani. Cestovat do Norska autem doporučuji pouze pokud plánujete delší dovolenou (dva týdny a více), protože už samotná cesta do Norska a zpět vám ukrojí z dovolené hodně času i energie. V případě, že plánujte kratší dovolenou rozhodně využijte leteckou dopravu (let Praha-Oslo trvá 2 hodiny).

Pokud budete potřebovat poradit celkově s plánem cesty a ubytováním, neváhejte se na nás obrátit. Nabízíme i organizaci individuálních cest do Norska "na mírů", včetně detalního plánu trasy a všech potřebných informací, které budete na své dovolené v norsku potřebovat.

Níže představím několik nejobvyklejších variant, jak se dostat z evropské pevniny přes moře na skandinávský poloostrov. Trajektová spojení zabezpečují společnosti Scandlines, Color Line, Fjordline, Stena Line, DFDS a TT Line. Rádi vám poradíme s jejich výběrem.

Var. 1. trajekt Sassnitz (Německo) - Trelleborg (Švédsko)

Praha – Sassnitz (Německo): 665 km. Trajekt: Sassnitz – Trelleborg (Švédsko), doba na trajektu cca 4 hodiny, Trelleborg – Oslo: 593 km. Tato varianta vede sice přes kratší trajekt oproti var. 2 , ale zahrnuje delší cestu autem asi o 200 km.

Var. 2. trajekt Rostock (Německo) - Trelleborg (Švédsko)

Praha – Rostock (Německo): 574 km. Trajekt: Rostock – Trelleborg (Švédsko), doba na trajektu cca 5,5 hodiny. Tuto trasu využívám osobně nejčastěji.

Var. 3. trajekt Rostock (Německo) -  Gedser (Dánsko)

Praha - Rostock (Německo): 574 km. Trajekt: Rostock – Gedser (Dánsko), časově je plavba na trajektu kratší, ale po zemi dlouhá cesta, do nákladů je třeba započíst i mýtné za most Kodaň – Malmö (nebo alternativně trajekt Helsingør – Helsingborg).

Var. 4. trajekt Puttgarden (Německo) - Rødby (Dánsko)

Praha – Puttgarden (Německo): 742 km. Trajekt:: Puttgarden – Rødby (Dánsko), trajekt trvá méně než jednu hodinu, ale po zemi cesta ještě delší než var. 3, do nákladů je třeba započíst i mýtné za most Kodaň – Malmö (nebo alternativně trajekt Helsingør – Helsingborg) – tuto trasu moc nedoporučuji.

Var. 5. "suchá noha" - bez trajektu

Z Prahy směr Hamburk, poté do Dánska do Kolding a dále přes dánské mosty: Storebæltsbroen, Kodaň, Øresundsbron, Malmö. Tato trasa je opravdu velmi dlouhá (cca 1700 km), časově náročná a řidič si zde neodpočine – vůbec nedoporučuji.

Var. 6. trajekty z Hirtshals (Dánsko) - míříme na západní pobřeží Norska

V případě, že plánujete vyhnout se Oslo a míříte spíše ke Stavangeru (Preikestolen), na západní pobřeží Norska a pak dále na Bergen a na sever, pak je nejlepší jet trajektem: Hirtshals (Dánsko) – Kristiansand (Norsko), trajektem poplujete 3:15 hodiny. Z Hirthals (Dánsko) jsou pravidelně vypravovány také další přímé trajekty do Norska – směr Stavanger (plavba trvá 10:30 hodin) a Bergen (plavba trvá 16:30 hodin). Dalšími možnými cílovými stanicemi z Hirtshals jsou norská přístavní města Larvik (trajekt trvá 3:45) a Langesund.

Var. 7. trajektem až do Oslo

Pokud nechcete ty stovky kilometrů jet v autě, je možnost vypravit se delším trajektem například z Kiel (Německo) – Oslo (Norsko), plavba trajektem trvá 20 hodin nebo Kodaň (Dánsko) – Oslo (Norsko), plavit na trajektu se v tomto případě budete více než 17 hodin.

Jak to vychází cenově

Ekonomiku individuální cesty na dovolenou do Norska nejvíc ovlivní, za kolik se vám podaří koupit trajekt. Mé doporučení je určitě rezervovat lodní lístky s co nejdelším předstihem. Zvlášť trajekty do Oslo, Bergenu a Stavangeru bývají v letní sezóně brzy vyprodané. Rozhodujícími parametry ovlivňující cenu jsou také rozměry vozidla, které budete přepravovat, především výšku uvádějte vždy vč. střešního boxu. Řešení odlišnosti skutečných rozměrů auta od nakoupené jízdenky přímo v přístavu je nepříjemné a může vaši cestu i výrazně zkomplikovat.
Var. 1. až 3. by měly vyjít přibližně stejně, pokud třeba nemáte nějakou extrémní spotřebu pohonných hmot. Výhodou var. 1. oproti var. 3. je cesta přes Rujánu, Rostock je jen nicneříkající přístav na konci dálnice. Ani ostatní přístavy, ze kterých vyjíždějí trajekty do Norska vás ničím zajímavým neohromí.
Volba správného trajektu na vaší cestě do Norska autem je důležitá.
Budete-li chtít vybrat tu nejlepší variantu právě pro vás, rádi vám poradíme.

Pro rychlou orientaci a představu ještě uvádím kilometrové vzdálenosti jednotlivých míst pro cestu do Norska:


Praha – Sassnitz 665 km; Praha – Rostock 574 km; Praha – Puttgarden 742 km; Praha – Hirtshals 1.137 km
Trelleborg – Oslo 593 km
Gedser - Oslo 747 km
Rødby - Oslo 751 km
Trelleborg – Helsingborg 100 km
Helsingborg – Oslo 504 km
Kodaň – Helsingør 45 km
Kodaň – Helsingborg (přes most) 108 km
Gedser – Kodaň 154 km

1511554724-poznavacizajezdnorsko027-large

NEJVĚTŠÍ ATRAKCE NORSKA: ATLANTSKÁ CESTA, ÚŽASNÉ FJORDY, TROLÍ STEZKA


Poznávací zájezd, Norsko letecky v malé skupině cestovatelů (žádný velký autobus).
Pro obdivovatele skvostů norské přírody:
bouřlivé a energizující vodopády, národní parky, průzračná horská jezera, typické norské fjordy, včetně Geirangerfjordu (seznam UNESCO). Romantické putování pobřežím Atlantického oceánu, úchvatné pohledy z Trolí stezky a vyhlídková plavba Oslofjordem.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.