Nejvyšší čas navštívit Preikestolen

01.08.2019 ZpětPreikestolen (česky Kazatelna) je jedním z nejslavnějších lákadel turistů a cestovatelů z širého světa. Skoro každý, kdo plánuje dovolenou v Norsku má za cíl tento skalní útes, který nabízí unikátní vyhlídku a dechberoucí pohled z 600 metrů kolmo dolů.

Kdo tento úkaz již navštívil však ví, že uprostřed skály se nachází množství prasklin a trhlin. A ty se teď staly předmětem obav norských geologů. Poprvé za 22 let bylo změřeno, že největší trhlina, která má skoro půl metru se mírně rozšířila.

Norské úřady mají strach hlavně kvůli zvýšené návštěvnost Preikestolenu, která způsobuje erozi i okolních hornin, které mohou vytvářet tlakové vlny na útes. Důležitější je však bezpečí návštěvníků i obyvatel v okolí Lysefjordu. V případě pádu skalního bloku by se ve fjordu utvořila velká vlna, která by vyvolala záplavy a ohrozila by námořní dopravu.

Geologové nyní uplatní více moderních metod pro pečlivé zkoumání skalního útvaru, jako je vyváření 3D modelu, instalace měřících šroubů na obou stranách pukliny a sledování jakéhokoliv rozšíření hlavní trhliny. V tuto chvíli ujišťují, že žádné velké nebezpečí nehrozí, ale je potřeba věnovat tomuto skalnímu útvaru pozornost.

Stará norská pověst praví, že skála se utrhne až ve chvíli, kdy na ní bude mít svatbu sedm bratrů se sedmi sestrami (nejspíše jiného rodu). Takže se není čeho obávat, jedině, kdybyste cestou nahoru potkali velký svatební průvod, pak se raději vydejte nazpět. ????

Všem cestovatelům do Norska (ať už s cestovkou nebo individuálně bez cestovky) vřele doporučujeme se na Preikestolen podívat, je to opravdu jeden z divů přírody. Každoročně pořádáme několik zájezdů do Norska, jejichž součásti je výstup na Preikestolen a na jeho návštěvu nikdy nezapomenete. Až přijedete z dovolené domů budete vyprávět, jak jste stáli na okraji a pociťovali nadšení a současně strach z té velké a nádherné výšky, jak jste byli jako páni světa na vrcholu a pod vámi bylo všechno tak malé i velké zároveň.

1511554844-zajezdjihnorsko002-tn-large

BERGEN, PREIKESTOLEN, FJORDY A VODOPÁDY - ÚŽASNÁ NORSKÁ PŘÍRODA


Láká vás úchvatný výhled z ikony Norska - skalního útesu Preikestolen? 
Zájezd, kdy se během jediné cesty do Norska seznámíte s nejtypičtějšími lákadly této úžasné skandinávské země.
Uvidíte strmé fjordy, načerpáte energii z divokých vodopádů a scenérií jedinečné přírody národních parků, uchvátí vás panoramata masívu ledovce Folgefonna.
Poznáte nejzajímavější atrakce královského města Bergen (včetně čtvrti Bryggen na seznamu UNESCO) i hlavního města Oslo. 


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond 

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2018 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.