Pohoří a hory v Norsku

06.12.2017 ZpětZačněme od jihozápadu, kde se nacházejí vysočiny rozlehlých plání se stády sobů – Rogalandsheine, Setesdalheine a Austheine. Téměř za humny hlavního města se pak táhnou pohoří Blefjell, Skrim a Ringerike-Vassfaret často navštěvovaná běžkaři a plná běžeckých stop.

Známá je největší náhorní plošina Evropy – Hardangervidda. Setkáme se tady s početnými stády sobů i unikátní mi rostlinami a květenou. Severním okraj Hardangerviddy zdobí ledovec Hardangerjøkulen (1876m) v blízkosti populárního střediska Finse. Vede tudy jak často v létním období používaná stezka do Flåm, tak i množství běžeckých tras.

Na západ od městečka Odda se rozprostírá třetí nejrozsáhlejší ledovec kontinentální Evropy – Folgefonna (nejvyšší vrchol 1661 m.n.m.)

Nejvyšším pohořím Norska je Jotunheimen přezdívaný Domovem obrů. Do závratných výšek se zde tyčí i nejvyšší hory v celé Skandinávii – Galdhøpiggen (2469m) a jen o metry menší Glittertinden (2465 m).

Pohoří Breheimen z velké části pokrývá největší evropský ledovec Jostedalsbreen s rozlohou 475 km2. Především jeho splazy Briksdalsbreen a Nigardsbreen jsou častým cílem obdivovatelů norské přírody.

Nesmíme opomenout Rondane, nejstarší norský národní park s nejvyšším vrcholem Rondslottet (2178 m), ale s dalším množstvím nádherných dvoutisícových vrcholů. V těsné blízkosti Rondane se vypíná Dovrefjell – pohoří velice divoké a známé především kolonií pižmoňů, kteří sem byli „exportováni“ z Grónska. A než opustíme „střední Norsko“ a vydáme se na sever a západ zmiňme ještě pohoří v okolí olympijského Lillehammeru – Synnfjellvidda.

Cestou na severovýchod narazíme na nádherné Strýnské Alpy s nejvyšším vrcholem Skåla (1858 m). Fantastické scenérie nám poskytne asi nejkrásnější norské pohoří Sunnmøre. V nepříliš daleko odtud vzdáleném pohoří Romsdal se dostaneme k magnetu všech horolezců – nejvyšší kolmé skalní stěně Evropy – Trollveggen (Trolí stěna).

Naše pomyslná výprava norskými horami pokračuje na sever pohořím Okstindan a v knize Karla Čapka zmiňovaným ledovcem Svartisen. Na polárním kruhu se pak rozprostírá Saltfjellet, který je zároveň stejnojmenným národním parkem.

Pocit jako byste se právě ocitli v třetihorách zažijete v národním parku Rago (nejvyšší vrchol Rago 1225 m).

Posuneme-li se na daleký sever pak za zmínku stojí Otertind – přezdívaný severonorský Matterhorn. Naprosto úchvatné jsou vrcholy a krajina pohoří Lyngeské Alpy – Lyngenalpen. Dokonalý obraz severské tundry si promítneme v rozsáhlé zvlněné planině Finnmarksvidda, která se nacází na území Laponska.

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.