Trolltunga alias Trolí jazyk

19.02.2018 ZpětJak se dostat k tomuto úžasnému místu nacházejícímu se na jihozápadním okraji největší evropské náhorní plošiny Hardangervidda?  Ať už začnete svou individuální dovolenou do Norska v Oslo, ve Stavangeru nebo v Bergenu pokaždé je to k Trolímu jazyku poměrně značný kus cesty. Ze silnice Rv13 lemující pobřeží Sørfjordu odbočte v obci Tyssedal. Silnice začíná stoupat a po necelých dvou kilometrech dojede k prvnímu záchytnému parkovišti, odkud pravidelně vyjíždí místní shuttle v případě, že je horní parkoviště plně obsazeno. Máte-li štěstí, můžete pokračovat vlastním autem velice úzkou silnicí plnou serpentýn do přibližně 7 kilometrů vzdáleného výchozího místa treku – Skjeggedal. Trochu se bráním napsat tady cenu za celodenní stání na horním parkovišti, protože se každoročně zvyšuje a brzy se nyní zde uvedená hodnota může stát vysoce neaktuální: pamatuji dobu, kdy parking stál 30 NOK, letos jsme již přes 200 NOK a kdo ví, kam se dostaneme v dalších letech.

Nicméně auto máme zaparkované a můžeme vyrazit na Trolí jazyk alias Trolltunga. Jdeme do hor, takže se připravíme na všechny možné rozmary počasí. Windstopperka a pevná kotníková obuv je na 22 kilometrový trek vítaným předpokladem. V průvodcích se dočtete, že plánovaná doba celého výstupu a následného návratu je 8 až 10 hodin. I když se většina z nás domnívá, že obecně uváděné časy jsme schopni zkracovat, z vlastní zkušenosti s řadou klientů však vím, že se v rozmezí oficiálně uváděného času skutečně pohybujeme. Je to dáno i tím, že okolní přírodní scenérie jsou skutečně velmi fotogenické a focení vám vezme část času. Dalším faktorem ovlivňující celkovou dobu treku je skutečnost, že především v hlavní sezóně na vysněný snímek z Norska - „já sám na špičce Trolího jazyka“ - můžete čekat i v dlouhé řadě dalších zájemců. Jistá záludnost trasy tkví v tom, že na jejím začátku je poměrně prudké stoupání s převýšením přes 500 výškových metrů (celkové převýšení je 780 metrů). A že tedy cestou zpět vás čeká ve chvíli, kdy sil a hlavně koncentrace kvapem ubývá, prudké a náročné klesání do cíle.

Pro milovníky adrenalinu existuje i varianta výstupu na Trolí jazyk ferratou, která však není značena a je nutné znát její nástupní místo. Počítejte i s tím, že na začátku sezóny (červen – červenec) se můžete během cesty setkat se sněhovými poli. Ne že by byl jejich přechod nepřekonatelný nebo nějak obtížný, ale v teniskách po rozbředlém sněhu to není úplně fajn.

Budou-li vám norští trolové nakloněni, pak se vám během výpravy ukáží nádherné výhledy na třetí největší norský ledovec Folgefonna. Výstup na Trolltungu je nezapomenutelným zážitkem našich zájezdů do Norska zosobňující jednu z nejvyhledávanějších ikon Norska vůbec.

1511554950-trolltunga-viamarpi005-large

OKRUŽNÍ ZÁJEZD NORSKEM S VÝSTUPEM NA TROLLTUNGU - TROLÍ JAZYK


Okružní poznávací zájezd pro ty, kteří míří do Norska a Skandinávie a chtějí si v malé skupince užít maximum turistických atrakcí. Kromě unikátních skvostů severské přírody si dopřát i sportovnější pohyb.
Vyvrcholením zájezdu je výstup na jednu z nejúžasnějších dominant Norska - skalní převis Trolí jazyk (Trolltunga).
Podlehnete energii bouřících vodopádů nebo magické atmosféře strmých norských fjordů a výhledům na ledovce?


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.