Trolltunga alias Trolí jazyk

19.02.2018 ZpětVýstup na Trolltungu je nezapomenutelným zážitkem našich zájezdů do Norska zosobňující jednu z nejvyhledávanějších ikon Norska vůbec. Pro svůj unikátní tvar působí jako magnet na turisty a fotografy. Nenechte si ho ujít!

Kde Trolí jazyk najdete

Skalní výčnělek ve tvaru jazyka se nachází nedaleko města Odda v pohoří Skjeggedal na jihozápadním okraji největší evropské náhorní plošiny Hardangervidda. Úchvatný výhled z Trolího jazyka nad fjordem se vypíná do výšky 700 metrů. 

Náročnost

Celkově terén náročný není. Strmé stoupání během prvního kilometru za chvíli překonáte, potom už je cesta příjemná. Výstup překoná jak běžný turista, tak děti. Na vrcholu potkáte i psy, takže jestli jste se vydali na cestu s mazlíčkem, není problém ho přibrat s sebou. 

Na vrcholu vyhlídky není žádné zábradlí nebo plot. To aby se zachovalo přirozené kouzlo místa. Proto je na místě opatrnost. Nechoďte příliš blízko okrajům a chovejte se zodpovědně.

Jak se tam dostat

Ať už začnete svou individuální dovolenou do Norska v Oslo, ve Stavangeru nebo v Bergenu, pokaždé je to k Trolímu jazyku poměrně značný kus cesty. 

  • Ze silnice Rv13 lemující pobřeží Sørfjordu odbočte v obci Tyssedal. Silnice začíná stoupat a po necelých dvou kilometrech dojede k prvnímu záchytnému parkovišti, odkud pravidelně vyjíždí místní shuttle v případě, že je horní parkoviště plně obsazeno.

  • Máte-li štěstí, můžete pokračovat vlastním autem velice úzkou silnicí plnou serpentýn do přibližně 7 kilometrů vzdáleného výchozího místa treku – Skjeggedal. 

Trochu se bráním napsat tady cenu za celodenní stání na horním parkovišti, protože se každoročně zvyšuje a brzy se nyní zde uvedená hodnota může stát vysoce neaktuální: pamatuji dobu, kdy parking stál 30 NOK, letos jsme již přes 200 NOK a kdo ví, kam se dostaneme v dalších letech. Nicméně auto máme zaparkované a můžeme vyrazit na Trolí jazyk alias Trolltunga. 

Jak se na výšlap připravit a jak dlouho potrvá?

Jdeme do hor, takže se připravíme na všechny možné rozmary počasí. Windstopperka a pevná kotníková obuv je na 22kilometrový trek vítaným předpokladem. Počítejte i s tím, že na začátku sezóny (červen–červenec) se můžete během cesty setkat se sněhovými poli. Zde si přečtěte článek, jak se obléct do Norska.

Ne že by byl jejich přechod nepřekonatelný nebo nějak obtížný, ale v teniskách po rozbředlém sněhu to není úplně fajn. Nezapomeňte ani na zásoby jídla a pití. 

V průvodcích se dočtete, že plánovaná doba celého výstupu a následného návratu je 8 až 10 hodin. I když se většina z nás domnívá, že obecně uváděné časy jsme schopni zkracovat, z vlastní zkušenosti s řadou klientů však vím, že se v rozmezí oficiálně uvedeného času skutečně pohybujeme. 

Je to dáno i tím, že okolní přírodní scenérie jsou velmi fotogenické a focení vám vezme část času. Budou-li vám norští trolové nakloněni, pak se vám během výpravy ukáží i nádherné výhledy na třetí největší norský ledovec Folgefonna

Dalším faktorem ovlivňujícím celkovou dobu treku je skutečnost, že především v hlavní sezóně na vysněný snímek z Norska – „já sám na špičce Trolího jazyka“ – můžete čekat i v dlouhé řadě dalších zájemců. 

Jistá záludnost trasy tkví v tom, že na jejím začátku je poměrně prudké stoupání s převýšením přes 500 výškových metrů (celkové převýšení je 780 metrů). A že tedy cestou zpět vás čeká ve chvíli, kdy sil, a hlavně koncentrace kvapem ubývá, prudké a náročné klesání do cíle.

Pro milovníky adrenalinu existuje i varianta výstupu na Trolí jazyk ferratou, která však není značená a je nutné znát její nástupní místo.

1663613700-IMG-2082-na-web

OKRUŽNÍ ZÁJEZD NORSKEM S VÝSTUPEM NA TROLÍ JAZYK


Okružní poznávací zájezd pro ty, kteří míří do Norska a Skandinávie a chtějí si v malé skupince užít maximum turistických atrakcí. Kromě unikátních skvostů severské přírody si dopřát i sportovnější pohyb.
Třešničkou na dortu zájezdu je výstup na jednu z nejúžasnějších dominant Norska - skalní převis Trolí jazyk (Trolltunga).
Podlehnete energii bouřících vodopádů nebo magické atmosféře strmých norských fjordů a výhledům na ledovce?


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.