Norský jídelníček - sepětí s přírodou

05.12.2017 ZpětPředsudky „znalců evropské kuchyně“ však tvrdí, že skandinávské země postrádají kvalitu a sofistikovanost, co se jídla týče. Finsko je dokonce často označováno za zemi s nejhorší kuchyní v Evropě.

Zásadní je však odlišný pohled na potraviny a stravování v Norsku od „zbytku světa“. Norové preferují, přesně v duchu svého obecného nastavení, jednoduchost, střídmost, účelnost. Respektují potraviny jako součást přírody, ať už se jedná o produkty vypěstované z půdy nebo o produkty ulovených zvířat.

Způsob, jakým Norové vaří a upravují jídlo, směřuje k udržení divokosti a původních chutí. Vypadá to, jako by se od dob Vikingů toho moc nezměnilo. Co se dá jíst syrové, jí se syrové, k tepelné úpravě se používá vaření ve vodě a pečení v troubě, málo smažení na oleji. Jedno z nejtypičtějších jídel je v tomto smyslu vařené jehněčí Fårikål.

Přesto, že Norsko je známé svým vřelým a uctivým vztahem k přírodě a intenzivně dbá o její ochranu, dlouhodobým předmětem vášní je norský postoj k tradičnímu lovu velryb a tuleňů. V obchodech lze běžné nakoupit velrybí nebo tulení maso. Pro nás tyto tak trochu exotické druhy masa jsou vlastně běžnou součástí norského jídelníčku. V restauracích si můžete objednat velrybí steaky nebo tulení guláš, u rybářů prodávajících přímo z lodi můžete koupit čerstvé velrybí a tulení maso například v Tromsø na tržišti na náměstí ve středu města.

Střetává se tu pohled „civilizovaného světa“, který vidí používání "roztomilých tuleňů" a "krásných majestátních velryb“ pro spotřebu lidí jako barbarský čin a pohled Norů, kteří tvrdí, že velryby a tuleni nemohou být chováni jako krávy a tedy musí být loveni ve volné přírodě. To podle Norů umožňuje, že zvířata mají nádherný život v jejich přirozeném prostředí, bez umělého chovu nebo geneticky modifikovaných potravin. Bez nároku působit jako soudce v této debatě je však skutečností, že lov velryb je pod přísnou kontrolu norských úřadů, každoročně jsou stanovovány jasné kvóty. Tato rozhodnutí činí Norové vzhledem k dlouhodobé tradici a hlavně znalosti poměrů na dalekém severu severských mořích. Dá se souhlasit s tím, že režim a kontrola je mnohem sofistikovanější, než kdyby ji prováděli úředníci z bruselských kanceláří.

Samostatnou kapitolou rybího jídelníčku jsou lososi - existují dva různé zdroje. Losos atlantský "divoký" a z chovu na rybí farmě. V obchodě se s největší pravděpodobností setkáte s druhou variantou, "divočáci" se prodávají jako losos keta nebo gorbuša. Rizikem u divokých lososů je možná kontaminace různými parazity a proto je nutné, aby byl divoký losos buď zpracován tepelně nebo před konzumací prošel silným zamrazením. U lososů z farem není zamrazení nutné. K produkci jedné tuny lososa z farmy jsou nutné dvě tuny drobných krmných ryb.   

Dalšími zvířaty, která jsou lovena v Norsku k lidské spotřebě losi, tetřevi, jeleni a sobi. Lov těchto zvířat je opět řízen a podléhá přísným loveckým předpisům. Přesto, že se jedná o lovnou zvěř a její maso je určeno ke konzumaci, Norové se k těmto zvířatům chovají s respektem. Vidět losa v Norsku není vzácností, ale i přesto je téměř každý Nor nadšený, projde-li toto typické norské zvíře kolem jeho obydlí „na návštěvu“. Kapitolou samou pro sebe je organizace chovu sobích stád původními obyvateli – Sámy - v Laponsku.

Norsko by mohlo být dáváno za příklad šetrnosti a zodpovědnosti k životnímu prostředí. Téměř s uctivostí používá, co příroda nabízí. Neexistují zde žádné druhy zvířat, které jsou spotřebovány lidmi a které by byly zároveň v ohrožení nebo nebezpečí vyhynutí.

Takže i když má norská kuchyně obecně malý obdiv od kulinářských odborníků, rozhodně pro svoje sepětí s tradičními přírodními postupy a pro svůj původní, k přírodě blízký jídelníček, má co nabídnout. Nakonec na zájezdu do Norska se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči, tedy na vlastní chuťové pohárky.

1511609636-auringonlaskuntai-large

FINSKO: RYBAŘENÍ A RELAX V ZEMI TISÍCŮ JEZER


Luxusní rybolov pro nadšence v ryzí, nedotčené a panenské přírodě. Finsko - země tisíců jezer - vám nabídne možnost rybolovu v jezerech, klidných i peřejnatých řekách. Pokaždé jiné dobrodružství. Vše zarámované pohybem v přírodní rezervaci plné sobů a možná uvidíte i medvědy nebo rosomáky. Určitě se vám podaří nafotit i fantastické fotografie a videa.

Program zájezdu je sestaven na 5 dní.
Na přání připravíme individuální termín tohoto zájezdu (červen až srpen 2018).


Více informaci

1511692939-exkluzivni-zajezd-norsko011-large

EXKLUZIVNÍ ZÁJEZD - NEJKRÁSNĚJŠÍ ATRAKCE NORSKA


Exkluzivní poznávací zájezd do Norska je připraven pro ty, kteří si chtějí užít nevšední zážitky zarámované fantastickou přírodou, skvostnými fjordy a bouřícími vodopády. Podíváme se jak na pobřeží a ostrovy Atlantického oceánu, tak do vnitrozemí k národním parkům, ledovcovým jezerům a peřejnatým kaskádám divokých řek. Podlehneme relaxující atmosféře secesní perly Norska - přístavu Ålesund a zamíříme i k turistickým atrakcím hlavního města Oslo. No a co by to bylo za výpravu do Norska bez výhledů z Trolí stezky?
Zájezd je výjimečný programem a také nadstandardním ubytováním.


Více informaci

NĚCO MÁLO O NÁS

Jsme cestovní kancelář s individuálním přístupem a mnohaletou zkušeností. Naší specializací je Norsko a Skandinávie - úžasné národní parky, strmé fjordy, nejmodřejší ledovce, hřmící vodopády i ostrovy za polárním kruhem.
Pečlivě připravujeme letní i zimní poznávací zájezdy s jedinečnými zážitky.
Rádi vám vytvoříme i dovolenou "na klíč", tedy přesně podle vašeho přání.
 

A CO NÁS ODLIŠUJE OD OSTATNÍCH..!

  • cestování v malých skupinách 6 až 12 klientů

  • výhradní specializace jen na Norsko a severní Skandinávii - Laponsko

  • soustředění na nezapomenutelné zážitky a poznání jedinečné přírody

  • do Norska letecky, během zájezdu vždy komfortní a pohodlná doprava

  • dokonalá znalost místního prostředí využívaná při sestavování zájezdů

  • plánování a itineráře pro individuální privátní dovolené


Napište nám
Copyright © 2014-2018 Martin Pišťák. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solutions
Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky - 602 296 287 Doporučujeme: Chci zjistit více   Články   Obchodní podmínky  Slevy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.