Norské vodopády

06.12.2017 ZpětJe-li Finsko zemí tisíců jezer, pak Norsko může být směle nazýváno zemí tisíců vodopádů. Mezi nejvíc obdivované a nejnavštěvovanější patří užší skupina těchto přírodních monumentů, jako jsou Langfossen na řece Vaula nebo od roku 1924 chráněný přírodní Vettisfossen s volným pádem přes 275 metrů. Velké množství těchto vodopádů, jak přírodních nebo uměle vytvořených, slouží jako pohon turbín vodních elektráren. Například Mardalsfossen je díky tomu aktivní jen v období od 20. června do 20. srpna. Díky zemské přitažlivosti masy vodních proudů je v Norsku asi 2600 vodních elektráren.

Mezi turisticky nejatraktivnější vodopády určitě patří Sju søstre v padající přímo do vod Geirangerfjordu - o tomto fjordu se říká, že je nejkrásnějším fjordem na světě. K vodopádu - v překladu Sedm sester - se váže pověst, vyprávějící příběh Ženicha nebo ve volném překladu také Nápadníka - vodopádu Friaren tekoucím z protilehlého srázu fjordu. Vodopádem ztělesněný mladý muž dychtivě shlíží na Sedm sester (Sju søstre) a není s to se rozhodnout, kterou z krásek si má vybrat. Zcela určitě si nakonec vybere tu správnou. Téměř každodenní dilema rozhodování, které je nám tak blízké, je skrze pověst zarámované do krásné přírodní scenérie.

Bohatě kaskádovitý vodopád Tvindefossen se nachází na spojnici Bergenu a hlavního města Oslo (silnice E16). Jakmile vyjedete z přístavního městečka Flåm směr Voss vodopád na vás doslova vykoukne na pravé straně silnice - zastávka je zde téměř povinná.
V oblasti západních fjordů můžeme obdivovat skutečné skvosty, jakými jsou vodopády Vøringfossen nebo Vidfossen a Låtefossen.  Pokud pojedete Trolí stezkou, pak se vám přímo do cesty postaví Stigfossen. Budete muset překonat kamenný most Stigfossbrua a osvěžující sprška vodní tříště vás nemine.
Z Bergenu směr Hardangervidda (silnice Rv7) narazíte na vodopád Steindalsfossen - nechá vás nahlédnout do nitra vodopádu, protože se lze dostat mezi skálu a padající vodní proud a vidět tak vodopád jaksi "z vnitřní strany". 

Některé vodopády jsou snadněji přístupné a za mnohými se musí nějaký ten krok ujít, avšak každý tento pohled stojí za to a utkví vám v paměti. Zvláště v letních dnech je síla vodních mas inspirující a přímo energeticky nakažlivá.

Vydejte se objevovat krásy vodopádů stačí si vybrat v podsložce Energie fjordů a vodopádů.

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.