Velryby - dobrodružné safari za polárním kruhem

06.03.2018 Zpět



Nejčastěji se vyskytující velrybou je vorvaň obrovský nebo také tuponosý (Physeter macrocephalus, anglicky Sperm whale). Tento druh je mistrem v hlubinném potápění. Průměrná doba ponoru je asi 30 minut, po kterých se velryba přichází „nadechnout“ opět na mořskou hladinu a připraví se na další ponor. Ve značných  hloubkách loví především obrovské kalmary z řádu krakatic, které dosahují stejné délky jako samotný vorvaň. Jde zároveň o největší z ozubených velryb. V dolní čelisti mají vorvani 20 až 26 párů kuželovitých zubů, z nichž každý může vážit až jeden kilogram. Vorvaň je považován za vůbec největší ozubené zvíře jaké kdy na světě žilo. Doložený záznam o největším jedinci hovoří až o 28 metrech délky a váze 150 tun. Anglický název Sperm Whale souvisí s mléčně bílou substancí nacházející se v její hlavě a původně zaměněnou se spermatem. Obrovská a charakteristická hlava této velryby, která mimo jiné hrála i ústřední roli v románu Hermana Melvilla Bílá velryba, vedla k tomu, že je vnímána jako archetyp velryby. Zajímavostí je, že vorvani žijící v oblasti na severozápad od ostrova Andøya jsou hlavně samci a dosahují váhy 45 až 55 tun.

Nijak ojedinělou je také možnost spatřit kosatku dravou (Orcinus orca). Její anglické označení Killer Whale - velryba zabiják - dává tušit, že je to predátor, který loví ryby, želvy, ptáky, tuleně, žraloky a také jiné kytovce. Na druhou stranu ve volné přírodě nebyl nikdy zaznamenán případ záměrného útoku kosatky na člověka. Kosatku poznáte snadno díky typické, 1 až 2 metry vysoké hřbetní ploutvi.

Vaši pozornost také upoutají různé druhy delfínů například plískavice běloboká (Lagenorhynchus acutus), která v dospělosti váží až 300 kilogramů, často také vyskakuje nad vodní hladinu. Dalším zástupcem velrybí říše je kulohlavec černý (Globicephala melas). Ten se dožívá až 50 let a pohybuje se v hejnech od desítek až po stovky jedinců.

Ohromí vás téměř 15 metrů dlouzí a až 30 tun vážící keporkaci nebo-li plejtváci dlouhoploutví (Megaptera novaeangliae, anglicky Humpback). Keporkak bývá přezdíván zpívající velrybou, protože v období námluv či páření „zpívá písně“ trvající až 30 minut. Písně jsou dokonce slyšitelné lidským uchem i na značnou vzdálenost. Pod hladinou je dosah zvukových projevů ještě větší - až na vzdálenost více jak 40 km. Velrybí zpěv má své melodie, jež se mění v různých situacích. O příčinách velrybího zpěvu se vědci jen dohadují. Tito živočichové se dožívají 40 až 100 let. Ojedinělý je také způsob lovu těchto kytovců. Skupina keporkaků podpluje vyhlídnuté hejno ryb a z hloubky začne vypouštět z dýchacích otvorů vzduchové bubliny. Nutí tak svou kořist shlukovat se stále blíže k sobě. Nakonec všichni keporkaci ze skupiny vplují do hejna ryb zahnaného k hladině a namačkaného na malém prostoru, otevřou tlamy a spolykají jich co nejvíce najednou. Keporkaci jsou mezi velrybami také jediní, kteří vyskakují - i přes svou ohromnou váhu - téměř celí nad hladinu. Nad hladinou se otočí a s ohlušujícím gejzírem vody se opět zanoří do mořských hlubin.

Výprava na velrybí safari je umocněna tím, že k pozorování jsou požívány rychlé čluny – dvanáctimístné zodiaky. Ty se dokáží přiblížit k velrybám na vzdálenost, ze které se vám bude tajit dech. Fantastické dobrodružství se stane zážitkem, o kterém budete ještě dlouho vyprávět. Detaily k našim zájezdům na Lofoty a Vesterály a z Tromsø naleznete zde.

1663833159-na-web-IMG-1356

LOFOTY - LETNÍ SLUNOVRAT ZA POLÁRNÍM KRUHEM


Nejkrásnější ostrovy severní polokoule. Zelené souostroví s unikátní přírodou severně od polárního kruhu. V létě zde stoupají teploty díky Golfskému proudu přes 20°C. Fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce.
K zážitkům patří plavba motorovým člunem do mořského kaňonu, atmosféra Vikingů, pláže s bílým pískem na pobřeží Atlantického oceánu, kouzelné rybářské vesničky (UNESCO) a úžasné vyhlídkové vrcholy.
Lokální gastronomie - ryby a další speciality.


Více informaci

1511624066-nordkapp-foto007-large

NORDKAPP A LOFOTY - NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA SEVERNÍHO NORSKA


Prožijete jeden z nejúchvatnějších západů Slunce na zeměkouli - nad Atlantským oceánem v nejsevernějším koutě Evropy. Tento výjimečný jev trvá na Nordkappu jen v období od 14. května do 1.srpna !!! Tento zájezd do Norska je skvělou příležitostí pro milovníky severské exotiky – kombinuje barevnou svěžest nejkrásnějšího souostroví severní polokoule s fascinující přírodou Laponska, kterou lze srovnat pouze s podmínkami v Kanadě a na Aljašce. Výhodou je, že nemusíte cestovat tak daleko a přitom budete dokonce severněji než slavný Yukon nebo Klondike. Díky Golfskému proudu je v letním období teplotně přátelskou oblastí, kde v tomto období probíhá polární den.

Termín tohoto zájezdu pro letní sezónu 2025 je již vyprodán, přijímáme nezávazné rezervace na léto 2026.


Více informaci

Certifikát zákonného pojištění    Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2025 ViaMarpi s.r.o., vedená u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 93563.  Všechna práva vyhrazena.