Norsko má řadu rekordmanů, míst a geografických zvláštností, které patří nejen mezi ty „nej“ ve Skandinávii, ale jsou i na předních místech v Evropě, případně na celém světě. Prozkoumejte, co je na Norsku zajímavé a co stojí za to poznat!
Nejsevernější bod Norska, Nordkinn, je zároveň nejsevernějším bodem kontinentální Evropy. Ale pozor! Nordkapp, který je často mylně zmiňován, a je tak trochu „boudou“ na turisty, nejsevernějším bodem kontinentu není.
Nachází se totiž na ostrově, s pevninou je propojen podmořským tunelem. Skutečný nejsevernější bod, Nordkinn, se nachází na 71°8´ severní šířky a 27°40´ východní délky a leží na stejnojmenném poloostrově Nordkinn halvøya.
Lindesneský maják. Od Nordkinnu ho dělí téměř 1700 km vzdušnou čarou a nachází se na 57°59´severní šířky a 7°2´východní délky asi 70 km od města Kristiansand.
Galdhøpiggen 2469 m.n.m. a téměř stejně vysoký Glittertinden 2465 m.n.m. Na obojí můžete vystoupat, ovšem doporučujeme to jen zkušeným horalům.
Hardangervidda o rozloze 8.000 km² je zároveň nejrozsáhlejší náhorní plošinou v Evropě. Zabrala by přibližně 10% území ČR. Nachází se zhruba mezi městečky Eidfjord, Geilo, Odda a Rjukan. Součástí je stejnojmenný národní park, okouzlující místo s panenskou přírodou, které stojí za to vidět.
Trollveggen neboli Trolí stěna je zároveň nejvyšší evropskou skalní stěnou. Pne se do výšky cca 1.600 metrů a pyšní se 150metrovým převisem. Toto místo působí jako magnet na odvážné horolezce, ale i zvídavé turisty.
Glåmma je dlouhá celkem 621 km. Pokrývá 13 % norského povrchu. Je oblíbená mezi rybáři, ovšem většinou bývá k rybolovu potřeba licenční povolenka. V řece žijí lososy, pstruzi, štiky a další.
Jostedalsbreen 475 km² – je zároveň největším evropským pevninským ledovcem. Mezi další rozsáhlé ledovce patří: Svartisen 369 km2 a Folgefonna 168 km².
Jezero Mjøsa 365 km² nacházející se u města Lillehammer (Lipno má pro srovnání 48,7km²). Jezero je splavné. Jeho hladinu brázdí všelijaká rekreační plavidla a parníčky.
Hornindalsvatnet s hloubkou 514 m je zároveň nejhlubším evropským jezerem a 12. nejhlubším jezerem světa. V jeho hlubinách byl nedávno objeven nový druh sivena severního.
Norské vodopády patří mezi světové spektákly. Prvenství patří vodopádu Vettifossen s délkou 260 m. Za zmínku stojí také Vøringfossen, Låtefossen, Langfossen, Mardalsfossen, Kjosfossen a vodopád De Syv Søstrene (Sedm sester).
První místo obsadil Sognefjord o délce 205 km, který je zároveň druhým nejdelším fjordem na světě. Jeho strmé skalní stěny se vypínají do výšky 1700 m. Impozantnímu Sognefjordu se proto právem přezdívá Král fjordů.
A další prvenství pro Norsko. Tentokrát pro odvážné! Nærøyfjord je totiž nejen norský, ale i světově nejužším fjordem vůbec. Je dlouhý 20 km a v nejužším místě pouhých 250 m široký, přičemž okolní skaliska jdou do výšky až 1600 m.n.m.
Rondane, vyhlášený v roce 1962 s nejvyššími vrcholy Rondslottet (2178 m) a Storronden (2138 m). Rozloha národního parku je 963 km². Také zde objevíte spoustu čarovných míst v rámci i několikadenních treků.
Norské národní parky jsou obrovské, plné pohádkové flory a divoké fauny. Nejrozsáhlejším je Nordvest Spitsbergen na Špicberkách s rozlohou 3.683 km² a také národní park Saltfjellet-Svartisen s 2.105 km². Rozprostírá se v okolí severního polárního kruhu.
Tunel Lærdalstunnelen měří 24,5 km. Kromě toho, že mu patří první místo v Norsku, je zároveň nejdelším silničním tunelem na celém světě. Spojuje městečka Lærdal a Aurland na spojnici mezi Oslo a Bergenem. Otevřený byl v roce 2000.
Nejhlouběji položený Eiksund tunnel je zároveň nejhlubším tunelem na světě. Vede pod mořským dnem na ostrov Hareidlandnet v hloubce 287 metrů pod hladinou moře.
Západní Špicberk (West Spitsbergen) se chlubí rozlohou 37 673 km². Je to největší ostrov na souostroví Špicberky (Svalbard). Na ostrově leží hlavní město Špicberk, Longyearbyen.
Největším vnitrozemským ostrovem je hornatý ostrov Osterøy. Kromě toho je také i největším vnitrozemským ostrovem severní Evropy.
Vesterály a Lofoty. Více se o těchto kouzelných místech dočtete v našem samostatném článku. Prozradíme jen to, že jsou to ráje na zemi pro milovníky treků přírodou, po skalách a písčitých plážích.
Norsko má v nejširším místě 430 km. Nejužší místo norské pevniny má přesně 6 km (od fjordu k norsko-švédské hranici).
Tradiční norská kuchyně je poctivá a plná lokálních surovin. Kromě toho si ale Norové rádi smlsnou i na „ne-norských“ pochoutkách. Mezi nejoblíbenější patří vafle, hnědý sýr Brunost, ryby a překvapivě pizza. Gurmánům doporučujeme pochoutky z losího nebo sobího masa. Skutečnou specialitou pak jsou lesní plody. Mezi nejvyhledávanější patří ostružiník moruška (zkráceně moruška).
Norský hrubý domácí produkt byl za rok 2022 482 mld. USD, v přepočtu 89 000 USD na obyvatele v paritě kupní síly. Za to jim patří 4. místo na světové příčce. Pro představu, 1. místo obsadilo Lucembursko, 2.Katar, 3.Singapur. Zdroj: Světová banka
Letecky do Norska s malou skupinou klientů. Skalní útes Preikestolen - úžasný výhled z ikony Norska. Nejlákavější místa Skandinávie - fjordy, jedinečné scenérie norské přírody a národních parků, impozantní vodopády, panoramata ledovce Folgefonna. Královský palác a Vigelandpark, plavba lodí k ostrůvkům Oslofjordu.
Překvapivě skvělá norská gastronomie: losí/sobí steaky, rybí speciality.
Okružní poznávací zájezd pro ty, kteří míří do Norska a Skandinávie a chtějí si v malé skupince užít maximum turistických atrakcí. Kromě unikátních skvostů severské přírody si dopřát i sportovnější pohyb.
Třešničkou na dortu zájezdu je výstup na jednu z nejúžasnějších dominant Norska - skalní převis Trolí jazyk (Trolltunga).
Podlehnete energii bouřících vodopádů nebo magické atmosféře strmých norských fjordů a výhledům na ledovce?
Poznávací zájezd, Norsko letecky v malé skupině cestovatelů. Relax a načerpání nové energie pro obdivovatele norské přírody.
Bouřlivé a energizující vodopády, národní parky, typické norské fjordy, včetně Geirangerfjordu (seznam UNESCO). Romantické putování k západnímu pobřeží Norska, úchvatné pohledy z Trolí stezky, národní park Jotunheimen a vyhlídková plavba Oslofjordem.
Znáte pověsti o Trollech - skřítcích žijících v zákoutích nedotčené norské přírody?
Vydáme se v jejich stopách po Trollí stezce, do národních parků, k ohromujícím vodopádům a peřejím.
Zavítáme do Bergenu (rybí trh, vrch Fløyen).
Norsko je zemí skalnatých fjordů, úchvatný Geirangerfjord je i na seznamu UNESCO.
Letecký zájezd pro milovníky ryzí skandinávské přírody.
Certifikát zákonného pojištění Kdo je Martin Pišťák Přednášky o Norsku Slevy Pro firmy Dárkový voucher
Obchodní podmínky Garanční fond Objev Finsko a Laponsko GDPR, ochrana osobních údajů
Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky +420 602 296 287
Copyright © 2014-2023 ViaMarpi s.r.o., vedená u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 93563. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution