Norsko na seznamu UNESCO (2/2)

04.12.2017 Zpětpředchozím článku jsme si představili první čtyři kulturní památky zapsané na seznamu UNESCO. Nyní se podíváme na další přírodní zajímavosti a technická překvapení, které se nacházejí v Norsku.

Souostroví Vega

Podél pobřeží Helgeland se rozléhá nespočet ostrovů a ostrůvků, které skrývají jedinečné kulturní bohatství dávných rybářských osad. V těchto končinách žilo mnoho generací živících se rybolovem po dlouhá léta. UNESCO zde chrání jejich kulturu a rybářské zvyky tradiční pro Norsko. Na ostrovech také hnízdí celá řada zástupců ptačí říše. Nádherně zbarvené papuchalky, mořští orli. Tím nejtypičtějším zástupcem je ale kajka mořská. Sběrem kajčího peří se v době ještě ne tak historicky vzdálené zabývala většina obyvatelů ostrova.

Struveho geodetický oblouk

Struveho geodetický oblouk je systém 265 triangulačních bodů, které se táhnou od města Hammerfest v Norsku až k Černému moři - celkem přes 2820 km. Tyto body zde byly postaveny díky ruskému vědci Friedrichu Struvemu mezi lety 1816–1855. Jejich cílem bylo spočítat přesné rozměry průměru Země. Roku 1858, kdy Struve spočítal vzdálenost ke středu země, se netrefil jen pouze o cca 200 metrů. Jeho původní počty byly později upřesněny pomocí satelitních snímků a navigace. Síť kamenů většino ve tvaru krychle o hraně 2 metry v současnosti protíná území 10 států – kromě Norska také Švédska, Finska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Ruska, Běloruska, Moldávie a Ukrajiny.

Geirangerfjord a Nærøyfjord

Velice známé fjordy a jediné přírodní dědictví na seznamu UNESCO. Fjordy vzniky působením ledovců v době ledové přibližně před deseti tisíci lety. Největší evropský ledovec Jostedalsbreen leží mezi nimi a podílel se na vzniku těchto fjordů. Geirangerfjord je až 260 metrů hluboký, a proto zde mohou zajíždět i velké zaoceánské lodě, na kterých mnoho lidí tráví svou dovolenou. Nærøyfjord patří mezi nejužší světové fjordy, je přes dvacet kilometrů dlouhý a díky tomu, že okolní skaliska se vypínají nad fjord do výšek kolem 1.600 metrů, se jedná vlastně o jakýsi mořský kaňon.

Rjukan–Notodden průmyslové dědictví

Rjukan byl na seznam UNESCO přidán teprve v roce 2015. Zahrnuje území velké přes 400 kilometrů čtverečních a táhne se od jezera Møsvatn na náhorní plošinu Hardangervidda až k jezeru Heddalsvatnet. V této oblasti společnost Norwegian Hydro (Norsk Hydro) prováděla objevitelské experimenty pro rozvoj elektrochemického průmyslu. Elektrárna hrála také důležitou roli během druhé světové války, známý je hrdinský příběh kolem takzvané těžké vody. Dnes je na místě postaveno muzeum, kde se návštěvníci dozví více o historických souvislostech i technických podrobnostech elektrárny.

1512479242-lavicka-Sonja

NORSKEM PO STEZKÁCH TROLLŮ - K FJORDŮM A VODOPÁDŮM


Znáte pověsti o Trollech - skřítcích žijících v zákoutích nedotčené norské přírody?
Vydáme se v jejich stopách po Trollí stezce, do národních parků, k ohromujícím vodopádům a peřejím. 
Zavítáme do Bergenu (rybí trh, vrch Fløyen). 
Norsko je zemí skalnatých fjordů, úchvatný Geirangerfjord je i na seznamu UNESCO.
Letecký zájezd pro milovníky ryzí skandinávské přírody.


Více informaci

Chci zjistit více o Norsku     Kdo je Martin Pišťák     Přednášky o Norsku      Slevy      Pro firmy      Dárkový voucher

Certifikát zákonného pojištění a Obchodní podmínky   Garanční fond      Objev Finsko a Laponsko    GDPR, ochrana osobních údajů

Máte dotaz? Můžete nás rovnou kontaktovat telefonicky  +420 602 296 287

Copyright © 2014-2021 ViaMarpi s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Created by Zora Solution

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.